3D Kimya

3D Kimya

Film Tadında Eğitim
3D eğitim ya da diğer adıyla 3 boyutlu eğitim, son yıllarda en çok tercih edilen öğrenme metotları arasında yer almaktadır. Zira dersleri görsel bir şölene döndüren bu uygulamalar neticesinde öğrencilerin derse olan ilgileri arttığı gibi dersi anlamaları da daha kolay olmaktadır.3D dersler öğretmenler için de oldukça kullanışlıdır.

Örneğin; bir kimya öğretmeni 3 boyutlu kimya dersi sayesinde deneyler için tüm ekipmanları hazırlama zahmetinden kurtulacağı gibi bu işlemler esnasında öğrencilerinin kaybolan motivasyonunu yeniden kazandırmak durumunda da kalmayacaktır. Öğrencilerse kaliteli görüntüler eşliğinde her bir laboratuvar ekipmanını ve kullanılan malzemelerin koordinasyonunu en ince ayrıntısına kadar inceleme fırsatı yakalayacaktır. Aynı avantajlar kimyanın yanı sıra biyoloji, fizik, matematik ve coğrafya gibi temel dersler için de fazlasıyla geçerlidir.

   Örneğin; biyoloji dersinde kalp, böbrek gibi bulunması zor materyalleri incelemek 3 boyutlu derslerin gerçekçi görüntüleri ve animasyonları sayesinde oldukça kolaydır. Öğrenci kalp ve böbrekte çıplak gözle seçilmesi oldukça zor olan damarlardan en içte kalan kısımlara kadar tüm ayrıntıları görme şansına sahip olacaktır.

Bir benzetmede bulunmak gerekirse 3 boyutlu dersleri görüntülü yemek tariflerine benzetmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Hiç bilmediği bir yemeği yapmak isteyen bireyler, yemek için kullanılacak malzemeleri not ederek yemek yapımına girişmek yerine, malzeme bilgisinin sunulduğu ve yemeğin yapımının uygulamalı olarak gösterildiği videoları izlemeyi tercih edecektir. Görüntülü anlatımların hangi alanda olursa olsun çok daha fazla akılda kalıcı olduğu bir gerçektir. Öğrencinin bir türlü anlayamadığı bir konuda 3 boyutlu ders anlatımının faydasını göreceği aşikardır.

 Örneğin; kimyada yer alan çözeltiler konusunda sorunları bulunan ve bir türlü konuya hakim olamamış bir öğrenci için çeşitli görseller ve animasyonlarla hazırlanmış 3 boyutlu kimya dersi çok daha akılda kalıcı olacaktır. Bu sayede çözeltilerin öz kütleler farkı ile meydana gelen ayrışmalarını ya da artan sıcaklığa bağlı olarak buharlaşma tepkimelerini 3 boyutlu anlatım sayesinde saniyesi saniyesine takip edebilecek ve görsel hafızasında oldukça kullanışlı bilgiler yer edecektir.

Bir önceki yazımız olan 3D Fizik başlıklı makalemizde 3 boyutlu coğrafya, 3d coğrafya dersi ve coğrafya dersleri hakkında bilgiler verilmektedir.Related Articles

3 Boyutlu Fen Bilimleri Dersleri

3D artık günümüzde her alanda karşımıza çıkan üstün teknolojik yenilik ve özelliklerinden biridir. Geleceği belirleyecek ve yön verecek olan nesillerin

Biyoloji Derslerinde 3 Boyutlu Eğitim Farkına Sizlerde Sahip Olabilirsiniz

Günlük yaşantımızda 3D özelliğinin hemen hemen her konuda karşımıza çıktığını ve insanların büyük bir ilgisini çektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer sizlerde

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Only registered users can comment.